top of page
  • Seyhan Sevinçler

Evde Hindistan Cevizi Sütü Yapımı


Bir süredir inek sütüne alternatif olarak, evde kendim yapabileceğim tarifleri denemek vardı aklımda. Marketlerde soya sütü, badem sütü ya da hindistancevizi sütü pahalı ürünler, evde yapmak avantajlı olacaktır diye düşünüyorum. Bir süredir işlenmiş şekerli ürünleri tüketmiyorum, atıştırmalık olarak da taze hindistan cevizini seviyorum. Hazır almışken süt yapımını da deneyeyim dedim.

Evde yapmak için internette bolca tarif var. Benim kullandığım tarif;

Yarım su bardağı çekilmiş hindistan cevizi

4 su bardağı kaynatılmış, sıcak su

Ben taze hindistan cevizi kullandım. Kurusuyla olur mu olmaz mı bilemiyorum.

Hindistan cevizini açmak için biraz uğraşmak gerekiyor. Bir sivri uçlu ve bir tane de sert malzemeniz olmalı. Ben metal mangal şişi ve havan kullandım. Tornavida ve çekiç de aynı işi görür. Havanı, Endonezya'da ısrarcı satıcılardan kurtulamayıp almıştım. Volcano, Volcano diye diye satmışlardı, gerçekten de oldukça sert ve dayanıklı bir malzemeymiş. Hindistan cevizi kırmakta çok işe yaradı.

Hindistan cevizinin baş tarafında 3 nokta var. Onlar yumuşak bölgeleri, şiş ya da tornavidanızı o noktalara dayayıp arkasından çekiçle hafifçe vurunca deliniyor. Hindistan cevizinin içindeki suyu bu deliklerden boşaltabilirsiniz. içinden çıkan suyu içebilirsiniz, yemeklerde kullanabilirsiniz. Ben sütün içine kattım.

Suyunu boşalttıktan sonra hindistan cevizini elinize alıp çekiçle orta eksen boyunca vurun. Bir süre sonra orta eksenin çatladığını göreceksiniz, ordan açıp içindeki yumuşak bölgeye ulaşabilirsiniz. Ben hindistan cevizinin içini doğruyorum ve buzdolabına koyuyorum. Gün içinde sevdiğim bir atıştırmalık.

Sütü yapmak için, yarım bardak kadar hindistan cevizini blender'da çektikten sonra sıcak suyu üstüne ekleyip ara ara durdurarak, sütünü iyice salana kadar blender'da çektim. Sonrasında metal bir süzgeç yardımıyla süzdüm. Tülbentle de süzebilirsiniz ancak tülbent yağını emebilir. Metal süzgeçle süzdüğünüzde yağ da yine süte karışır.

Hazırlamak bu kadar hızlı ve basit. Soğuk tüketmektense ılık olarak kullanmayı seviyorum. Damak tadınıza göre vanilya ya da tarçınla aroma verebilirsiniz.

Sütü hazırladıktan sonra kalan posaya biraz kabak çekirdeği içi, biraz ceviz, birkaç hurma ve bir miktar yulaf katıp blender'da iyice ezdim. İçine bir miktar kakao kattım. Hazırladığım karışımı yağlı kağıda serip, fırının kurutma modunda 10-15 dakika kuruttum. Tatlı ihtiyacımı kesecek lezzetli bir atıştırmalık yapmış oldum.

Kızım hindistan cevizi aromasından pek hoşlanmıyor, o badem sütü istiyor. Sırada deneyeceğim tarif evde badem sütü yapmak olacak.

259 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

16 Ağustos ve Sonrası...

1997 yılında Marmara Ünivesite'sinden psikolojik danışman olarak mezun oldum. Yalova'da yaşamayı tercih ettim, ve kendi alanımda iş bulamadım. Kendime hiç uygun olmadığını, ancak deneyimledikten sonra

bottom of page