top of page
  • Yazarın fotoğrafıseyhan sevinçler

Gün Doğumu Avcıları

Kızım büyürken, uykusuzluktan çok şikayet ettim. Gece uykusuz kalmak, gündüz uykusuz kalmak, gece terörü vari ağlayarak uyanmalarla baş etmeye çalışmak sinir sistemimi yıpratıyordu. Bir süre sonra elbette uykular düzene girdi, gece uyanmaları azalarak bitti. Ve fakat erken ya da geç yatsın, gece uyansın ya da uyanmasın her daim erken uyanan biri oldu yavrum. Yıllar içinde ben de erken kalkma konusunda eğitildim adım adım.

Gün doğarken üüü-ürü-üüü diye uyandırılmaktan, “anne kalk, sabah oldu, güneş doğdu” şeklinde uyandırılmaya evrildi durum.

Şimdilerde heyecanla evin doğu yönüne bakan penceresine koşuyor sabahları, ve bana oradan sesleniyor “anneee hemen buraya gelmelisin, gökyüzüne bak! harika!”

Sabahları birlikte gündoğumunu izliyoruz. Sonbaharda ve ilkbaharda ayrı bir güzel oluyor gün doğumları ve gün batımları. Tadını çıkartmaya çalışıyoruz.

Güneş hafif hafif yükselirken gökyüzünde yeşilden, maviye, turuncudan, pembeye, her rengi görmek mümkün. Bulutların ve ışığın hareketinin yarattığı görsel şov muazzam oluyor. Bugün izlerken Sera dedi ki “anne böyle canlı görmek çok daha güzel, yani fotoğraftan görmek gibi değil. İnsanlar 8.30’a kadar uyuyup, kalkıp hemen işe gidiyorlar ve gökyüzünü böyle göremiyorlar, kaçırıyorlar”.

Biz evin doğu cephesinden izlemeye başlıyoruz gün doğumunu, sonra batı cepheye geçiyoruz, o taraftaki renk değişimini yakalıyoruz. Bugün kızıma teşekkür ettim. “Seninle erken kalkmaya alıştım ve bu sayede gün doğumunu izleyebiliyorum, sabah seninle gökyüzünü izlemek harika”...

Erken kalkmak zor olabiliyor (evet kabul bazen çok zor oluyor) ancak kendinize arada bunu hediye edin, çocuğunuzla kendinize sadece yarım saat ayırarak gün doğumunu izleyin. Kış döneminde evden çıkarken henüz hava aydınlanmış olmasa da az kaldı, 21 Aralıktan sonra geceler kısalmaya günler uzamaya başlayacak. Gökyüzünü izlemenin enerjinizi yükselteceğini garanti ederim.

Bu arada biz artık gündoğumu avcılarıyız, logomuz bile var. Ben henüz görmedim ama sabah çizdi yavru. Tamamlanınca bana gösterecektir. Bize katılmak isterseniz kalkın ve gün doğumunu izleyin. (İtiraf edeyim ben de hala bazı günler uyanmakta zorlanıyorum veya 7.30’a kadar uyumak için yavruya rica ediyorum (yalvarıyorum), o zaman kendi izliyor ya da benim için fotoğrafını çekiyor ve söyleniyor "bugün pazar mı? neden 7.30'a kadar uyuyorsun!"


60 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Başarılı çocuk yetiştirmek isteyenler parmak kaldırsın!

Ebeveyn olma yolculuğu ilk olarak cinsiyet konusunda beklentilerle başlar. Kız olsa... erkek olsa... Çocuğun sağlıksız doğabileceği kaygısıyla insanlar cinsiyet tercihlerini ifade etmeyi bıraksalar da

16 Ağustos ve Sonrası...

1997 yılında Marmara Ünivesite'sinden psikolojik danışman olarak mezun oldum. Yalova'da yaşamayı tercih ettim, ve kendi alanımda iş bulamadım. Kendime hiç uygun olmadığını, ancak deneyimledikten sonra

Kommentare


bottom of page