top of page

Çocuğumla doğada

1999 yılından bu yana psikolojik danışman, 2011 yılından bu yana Sera’nın annesiyim. Marmara Üniversitesi’ndeki eğitimimi tamamladıktan sonra ’99 Marmara depreminden etkilenen çocuklarla çalışırken buldum kendimi. 

    Unicef’in Psikososyal destek projesinde çalışırken gördüm ki, travmatize çocuklara en iyi gelen şey oyun ve sanat. Ve bu süreçteki bir çadırın içinde biraz boya ve kağıdın en ağır yaralara merhem olabildiğini öğrendim. 

    Aldığım sanatla terapi eğitimini yıllar içinde çalışmalarıma kattım. Çocuk odaklı aile çalışmaları yaptım. Üstün yetenekli çocukları olan ailelerle grup çalışmaları yürüttüm. Otistikler Derneğinin entegrasyon kamplarında 4 yıl boyunca yer aldım, o kamplarda kendime dair, otizmli insanlar ve ailelerine dair, kamplara dair çok şey öğrendim. 

    Aslında 1999 - 2011 arasında durmaksızın çalıştım. Terapi eğitimleri aldım, aldığım eğitimleri alanda uyguladım, yüksek lisansımı tamamladım ve  sonra kızım geldi ve ben çocuk odaklı bir yaşama başladım. Şehir içinde büyütmek istemediğimden daha kızım doğmadan şehir dışında bahçeli bir yere taşınmıştık. Doğa her zaman hayatında olsun istedik. Adını da Sera koyduk. Dış ortam doğayı yaşatmıyorsa bile o narin ve kırılgan yapısının içinde doğayı saklasın, beslesin, büyütsün dedik. İçinde hep çiçekler açsın mutlu bir çocuk olsun. 

    Oldum olası otel tatilini sevmem. Şehir hayatının tatile sıkıştırılmış hali gibi gelir. Bir koşturmaca vardır içinde. Oysa ben daha yavaş, doğayla bütünleşebileceğim yerleri severim. Gittiğim yeri yaşamak isterim. Kızım için de bu arayışta olduğumdan doğayı ve oyunu merkezine alan aktiviteleri tercih ettim. Bu arayışım sonunda beni kamp organize etmeye kadar getirdi. Çocuklu ailelerin doğaya ayak uyduracakları, şehrin temposuna ara verebilecekleri ortamlarda, birlikte eğlenerek tatil yaptıklarını hayal ettim. "Çocuğumla doğada" bu hayalin ürünü. Şehrin dikkat dağıtıcı unsurları olmadan aileye dönüp bakmak, ağaca dokunmak, ağustos böceklerini dinlemek için ideal ortam. Ve illa ki oyun, illa ki müzik illa ki renkler.

    Yaşam her gün yeni birşey getiriyor her gün yeni birşey öğreniyorum. Bu yolda ilerlerken bakalım daha neler öğreneceğim. 

#yaşamıöğren #cocugumladogada

 

Sevgilerimle

@annepedagog

Seyhan Sevinçler 

bottom of page